Dentálna hygiena

Dentálna hygiena je profesionálna stomatologická metóda, ktorej úlohou je odstrániť nánosy zubného povlaku a zbaviť vás pigmentových škvŕn. 

Ide o liečebno-preventívnu metódu, ktorej cieľom je udržíte vaše zuby čisté a zdravé po celý život. V súčasnosti vyhľadávame služby dentálneho hygienika oveľa častejšie ako v minulosti. 

V prípade, že potrebujete odstrániť zubný kameň, chcete zabrániť vzniku zubného kazu či parodontitídy, dentálna hygiena je pre Vás to správne riešenie. 

Neboli to!
Je dentálna hygiena bolestivá?

Mnoho ľudí má doteraz voči dentálnej hygiene isté predsudky a bojí sa ju absolvovať, pretože si myslí, že je bolestivá. Opak je však pravdou. Pre väčšinu ľudí je to úplne bezbolestný úkon, ktorý môže byť dokonca príjemne stráveným časom. Všetko však závisí od stavu vášho chrupu a ústnej dutiny. Určite je však toto preventívne ošetrenie menej bolestivé, ako trávenie času v zubárskom kresle pri odstraňovaní zubného kazu či liečbe parodontitídy. 

Ako často absolvovať dentálnu hygienu?

Potreba návštevy dentálneho hygienika je u každého pacienta individuálna. Vo všeobecnosti sa však odporúča absolvovať dentálnu hygienu aspoň dvakrát do roka. V prípade pacientov, ktorí nosia zubný strojček, alebo trpia zápalom ďasien sa odporúča častejšie, trikrát až štyrikrát do roka. 

Priebeh dentalnej hygieny

Dentálna hygiena trvá približne 45-60 minút, v závislosti od stavu chrupu a ústnej hygieny pacienta a prebieha v niekoľkých krokoch: 

 1. Vstupná analýza
  Na začiatku každej dentálnej hygieny prebieha vstupná analýza stavu zubov, ďasien a slizníc pacienta, kedy dentálny hygienik zhodnotí domácu starostlivosť o zuby a oboznámi pacienta s možnými problémami.
 2. Odstránenie zubného kameňa
  Následne sa pristúpi k samotnému ošetreniu, ktoré začína odstránením zubného povlaku a zubného kameňa, či už ultrazvukovým prístrojom, alebo mechanicky pomocou kyriet.
 3. Pieskovanie zubov
  Po odstránení zubného povlaku a kameňa nie je povrch zubov hladký, preto je potrebné zuby vyhladiť. To je možné pomocou pieskovania, metódou air-flow, pri ktorej sa využíva silný prúd vody, vzduchu a jemného prášku, ktorý zuby vyhladí a zároveň ich zbaví nežiadúcej pigmentácie.
 4. Fluoridácia
  Po profesionálnom odstránení zubného povlak, je potrebné doplniť zubom minerály a posilniť tak zubnú sklovinu. To dosiahneme fluoridáciou, ktorá sa vykonáva pomocou rôznych gélov, pást, roztokov či lakov s vysokým obsahom fluoridových iónov.
 5. Inštruktáž správnej ústnej hygieny
  Na záver každej dentálnej hygieny by mala prebehnúť inštruktáž správnej ústnej hygieny. Počas nej dentálny hygienik vysvetlí pacientovi správnu techniku čistenia zubov, jazyka i medzizubných priestorov a poradí Vám, aké dentálne pomôcky sú pre Vás vhodné.

Ak chcete mať zdravé a krásne zuby, ktoré Vám vydržia po celý život, neváhajte a objednajte sa na dentálnu hygienu k nám do Tatry Dental!

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.

Vstupnú konzultáciu máte zadarmo.   

Kontaktujte nás

Poskytneme výnimočnú zubnú starostlivosť. Môžete sa rozhodnúť navštíviť konkretného zubára, alebo Vám pomožeme vybrať na základe Vaších potrieb.

+421 908 777 050
Napíšte nám
recepcia@tatrydental.sk
TATRY DENTAL CLINIC

Snažíme sa zabezpečiť, aby ste dostali to najlepšie ošetrenie.

Podtatranská 21, Poprad
Sociálne siete

Spojte sa s nami na sociálnych sietach, aby ste nepremeškali žiadnu novinku, alebo akciu.

Copyright 2022 by TATRY DENTAL CLINIC. All rights reserved.

Copyright 2022 by TATRY DENTAL CLINIC. All rights reserved.